КАФЕДРА КУЛЬТУРОЛОГІЇ ТА КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКИХ ПРОЕКТІВ ВШАНУВАЛА ПАМ’ЯТЬ ТРАГЕДІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЇ

1 9

26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. 58 сек. пролунав вибух на 4-му блоці Чорнобильської атомної електростанції. В ніч трагедії тисячі сімей назавжди втратили своїх найближчих людей: батьків, чоловіків, найкращих друзів та колег. Але вони назавжди залишаються героями в наших серцях та пам’яті. Героями, які віддали своє життя заради нас. Лише молитвами та життям нашої пам’яті, усвідомленням наслідків та діями заради майбутнього ми можемо продовжити їх безсмертя серед нашого та наступних поколінь.

Понад чверть мільйона людей проти своєї волі повинні були залишити домівки, здавалося лише на зовсім короткий час, але доля зіграла злий жарт і змусила покинути їх назавжди не маючи шансу повернутися до своїх історичних земель, де пройшло їх життя, молодість, де зростали їх діти.
2016 року вже три десятиліття як Україна та світ веде боротьбу з наслідками масштабної міжнаціональної катастрофи.
Кафедра культурології та культурно-мистецьких проектів долучилася до вшанування пам’яті Чорнобильської трагедії. Так у березні на базі Запорізького національного університету (Історичний факультет) відбулась Міжнародна наукова конференція «Проблеми техногенної безпеки в Україні та світі», що присвячена 30-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Конференція ініційована закордонними колегами – істориком Жаклін Станке (Університет Кемпбелл, США) та політологом Робом Верхофстадом (Університет прикладних наук Ханзе, Нідерланди). Методист вищої категорії кафедри культурології та культурно-мистецьких проектів Боголюбова Ірина Владиславівна взяла участь у конференції з доповіддю про історично-мистецький діалог у становленні міста Прип’ять та сучасний стан його декоративних оздоблень видатного монументаліста Івана Литовченка («Монументальне мозаїчне панно Прип’яті як ретенція в сучасному мистецтві»/Проблеми техногенної безпеки в Україні та світі (до 30-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС) : Збірник наукових праць. – Запоріжжя : Інтер-М, 2016. – 126-132 с.).
26-го квітня кафедра взяла участь у відкритті спільного проекту Національного музею історії України та арт-групи «Стронцій-90» (соціально - екологічна група незалежних художників «Стронцій – 90» створено в Києві в 1990 році. Основу арт - групи складають художники - тральфреалісти Валерій Голейко, Тетяна Чеброва та Олексій Бреус) «Чорна скринька Чорнобильської катастрофи».
Розпочав відкриття проекту заступник генерального директора НМІУ к.іст.н. Богдан Патриляк та старший науковий співробітник НМІУ Ганна Рафальська. Олексій Бреус, старший інженер управління блоком № 4 Чорнобильської АЕС, незалежний художник арт-групи «Стронцій-90» поділився своїми спогадами перших годин після аварії та подіями які розвивалися впродовж 30 років стосовно персоналу ЧАЕС. Учасники арт-групи презентували свої роботи, присвячені Чорнобильській трагедії, їх історичним шляхом створення та смисловою концепцією картин, що представлені на виставці.
Також, кафедра відвідала історичний та мистецький проект, що представляє наслідки використання «мирного» атому в умовах тоталітаризму – документальна інсталяція "Під саркофагом". Історик Володимир В'ятрович, організатор інсталяції, представляє розсекречені документи КГБ.
«Організатори – Український інститут національної пам'яті, Архів Служби безпеки України та Центр Досліджень Визвольного Руху – обрали поєднання творчих образів, цифр та фактів. За локацію проекту взято підземний перехід — місце, яке дозволяє відчути ефект перебування у замкненому просторі зони ураження або ширше – закритого від світу СРСР».
«Це була аварія цілої тоталітарної системи. Проект «Під саркофагом» показує паралелі між мутаціями живого організму внаслідок радіації та мутаціями суспільства внаслідок «совка», які ми досі переживаємо», – говорять автори виставки.

Кафедра культурології та культурно-мистецьких проектів

1 1

1 2

1 3