СОЦІОЛОГІЯ МУЗЕЮ: ПРЕЗЕНТАЦІЯ НА ТЛІ ПРОСТОРУ І ЧАСУ

У видавництві Олега Філюка вийшла друком колективна монографія «Соціологія музею: презентація на тлі простору і часу». Монографія у своїй назві відбиває дві концепції вирішення наукової проблеми використання соціології у музейній галузі. Українська наукова школа музеології розглядає це питання з класичних наукових підходів як «соціологію музею», тобто соціологію певної галузі. Західна школа музеології надає перевагу практичному погляду, що сутнісно відображено у вислові Фрідріха Вайдахера «презентація на тлі простору і часу», і це теж соціологія певної галузі у її практичному вирішенні, соціологія – як процес. Обидва напрями мають спільну наукову основу та методологію.
У монографії на основі вагомих результатів наукових досліджень вчених, знаних у соціології та музеєзнавстві, зроблено спробу об’єднати множинність розрізнених знань про музеї, напрацьованих у сучасній гуманітарній науці, у єдину систему, виокремити новий напрям наукового знання, а також визначити соціальну місію та перспективи розвитку музеїв. Власне, це є презентація соціології на тлі музейного простору та історичного часу, або презентація нового наукового напряму – соціології музеїв.
Наукова новизна монографії полягає також у розробці соціологічної концепції музейної справи, основою якої є соціальний діалог. Автори переконливо доводять, що поле діяльності соціології у царині музейної справи не обмежується лише дослідженням проблематики музеїв, а є ширшим та охоплює поняття музейної справи як суспільного явища і виявляє вплив інших суспільних процесів на галузь. Соціологія музею це не тільки діяльність виключно музеїв як закладів. До поняття соціології музею належить також діяльність, пов’язана із функцією управління музейною галуззю, виробленням наукових рекомендацій її розвитку та функціонування, визначення місця і ролі музеїв у суспільстві та ставлення суспільства до проблеми збереження культурно-історичного надбання, його потреб і вимог до діяльності музеїв.
Особливість цієї наукової праці полягає в об’єктивній оцінці соціальних явищ і процесів, що відбуваються в музейній галузі; у введенні до наукового обігу нової інформації щодо музейних практик. У роботі узагальнена значна кількість емпіричних соціологічних досліджень, присвячених музейним проблемам, що сприяє накопиченню знань стосовно функціонування та розвитку музейної справи. Доведено важливу роль соціологічних знань в галузі музейної справи, їх позитивний вплив на розробку та здійснення соціальних проектів у цій сфері суспільного життя. Запропонована монографія має завданням стати практичним посібником у цій роботі.
У підготовці монографії брали участь авторитетні вчені та науковці провідних вищих навчальних закладів і музеїв. Поєднання наукового потенціалу академічної науки та наукової практики музеїв, а також теоретичних засад соціології та музеології позитивно вплинуло на всебічність даного монографічного дослідження. Соціологічну науку у монографії представляють: доктор соціологічних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Цимбалюк Наталія; кандидат педагогічних наук, професор кафедри суспільних наук Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Бабенко Надія; кандидат соціологічних наук, старший науковий співробітник Українського центру культурних досліджень Грінченко Світлана; кандидат філософських наук, доцент кафедри соціології і політології Національного авіаційного університету Чупрій Леонід.
Музеологію як науку репрезентують кандидат історичних наук, доцент кафедри мистецтвознавства та експертизи Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Походяща Олена; кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних наук Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Карпов Віктор; старший викладач кафедри документознавства і музейної справи Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Яцечко-Блаженко Тетяна.
У сфері музеєзнавства соціологічні музейні практики та наукову спільноту музеїв представляють кандидат історичних наук, доцент, старший науковий співробітник Національного музею народної архітектури та побуту України Ануфрієв Олег; кандидат філософських наук, заступник генерального директора з науково-освітньої роботи Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків Рудик Ганна;кандидат історичних наук, завідувач сектору музейної соціології та музейної андрагогіки науково-освітнього відділу Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років» Куцаєва Тамара; учений секретар Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Горська Наталія;старший науковий співробітник Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Лях Яна; директор Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького Капустіна Надія та Агеєва Оксана, старший науковий співробітник і Небеська Анна науковий співробітник Національного художнього музею України.
Колектив авторів висловлює надію, що їхня праця придасться працівникам музейної індустрії для підвищення ефективності роботи музеїв, викладачам вищих навчальних закладів, студентам, що прагнуть розібратися в складних теоретичних проблемах соціології музеїв.

Віктор Карпов, керівник авторського колективу

Відділ кадрів та документозабезпечення: