МАКИ ПАМ'ЯТІ

17.05.06 maky8 і 9 травня український народ, все європейське співтовариство вшановує пам’ять героїв Другої світової війни, відзначає перші хвилини довгоочікуваного миру і примирення. Традиційно до цих дат використовують в урочистостях яскраву квітку – червоний мак, про яку українці віками складали вірші, оспівували у піснях.

В українській міфології мак має дуже багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті. В останніх з перелічених значень квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: “Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає...”. У відомій пісні “Ой, ти, Морозенку, славний козаче”, мак згадується поруч зі смертю козака: “…Обступили Морозенка турецькії війська. По тім боці запорожці покопали шанці; Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, – Ой, уже наш Морозенко у неволю попався…”. Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.
З народної творчості мак як символ, пов'язаний із війною та військом, перейшов у художню літературу. У Івана Франка:  “Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе”. Легенду про мак обробив Михайло Стельмах у творі “У долині мак цвіте”: “…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…”. Одна з героїнь присвяченого Другій світовій війні роману Олеся Гончара “Прапороносці” гине в долині червоних маків.
Появу цього символу у світовій літературі пов'язують з віршами двох людей: канадського військового лікаря Джона МакКрея та працівниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл. Перший під враженням боїв у Бельгії у 1915 р. написав твір “На полях Фландрії”. Він починався словами: “На полях Фландрії розквітли маки/Між хрестами ряд за рядом”. Друга 1918 р. написала вірша “Ми збережемо віру”, в якому обіцяла носити червоний мак у пам’ять про загиблих. Саме Мойні Майкл у листопаді того ж року причепила червоний шовковий мак на пальто. У 1920 р. Національний Американський легіон прийняв маки в якості офіційного символу, а у 1921 р. червоні маки стали емблемою Королівського Британського легіону. В Польщі червоні маки є символом перемоги 11-18 травня 1944 р. Другого корпусу генерала Андерса у боях за гору Монте-Кассіно в Італії. Приспів до популярної військової пісні того часу починається словами “Червоні маки на Монте-Кассіно/Замість роси пили польську кров”.
Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.

За матеріалами Українського інституту національної пам’яті

Корисна iнформацiя
Інститут публічного управління та кадрової політики:
Канцелярія: