МИКОЛА ЛИСЕНКО – ГЕТЬМАН УКРАЇНСЬКОЇ МУЗИКИ

7-min
8-min
9-min

Професор Овчарук Ольга Володимирівна зі студентами кафедри культурології та культурно-мистецьких проектів і кафедри арт-менеджменту та івент-технологій відвідали Музей видатних діячів української культури. Кожен мав змогу відчути дух української інтелігенції та поринути в епоху, коли жив та творив геніальний український композитор Микола Віталійович Лисенко. Дякуючи співробітникам музею студенти збагатили свої знання про життєвий і творчий шлях видатного українського діяча.

Свою різнобічну діяльність - композитор, вчений-фольклорист, виконавець, диригент та громадський діяч - Микола Лисенко присвятив служінню національній культурі, він став основоположником української композиторської школи. Життя українського народу, його самобутнє мистецтво були підґрунтям, на якому виріс талант Лисенка. Його дитинство минуло на Полтавщині. Гра подорожуючих ансамблів, полковий оркестр, домашні музичні вечори, а найбільше - народні пісні, танці, обрядові ігри, в яких хлопчик з великим захопленням брав участь, - "весь той багатий матеріал не пропав марно", - пише Лисенко в автобіографії, - " ніби крапля за краплею цілющої і живої води западав в молоду душу. Прийшов свій час для роботи, вже залишилося перевести той матеріал в ноти, а він уже був не чужим, змалку душею сприйнятий, серцем освоєний".
У будинку на Маріїнсько-Благовіщенській, 95 (нині Саксаганського) промайнули вісімнадцять останніх років життя основоположника української класичної музики, славетного піаніста, хорового диригента, засновника національної мистецької освіти і видатного громадського діяча Миколи Віталійовича Лисенка.
Тут написані основні його твори, тут зростали його діти, сюди торували стежку митці і громадські діячі, студентство і прості люди, знаходячи в особі господаря щирого друга, порадника, однодумця.
Меморіальний розділ експозиції відтворює передпокій, робочий кабінет митця, їдальню та вітальню. Збереглося багато речей і меблів з кабінету, і тому відповідність історичному інтер’єру тут надзвичайно висока. Навіть шпалери було виготовлено вручну за старими зразками, які знайшли на стінах під час реставрації будинку. У вітальні меморіальної квартири й сьогодні можна почути чарівні звуки Лисенкового роялю.
У 10 залах музею зібрано документи та матеріали, що розповідають про життя, творчість і громадську діяльність Миколи Лисенка. Окремі розділи експозиції присвячені композиторській, театральній, виконавській, педагогічній та громадській діяльності видатного українця.
Микола Лисенко – великий син своєї нації і його по праву вважають корифеєм української класичної музики. Його творчість і по нині залишається взірцем у боротьбі за українську державність. Недаремно його хоровий твір "Боже, великий, єдиний" вважається духовним гімном України.

Марина НАКОНЕЧНА
кореспондент Мас-медіа центру НАКККіМ